شهرستان نجف آباد

 


 تاریخچه شهرستان نجف آباد

 

P تاریخچه :

شهرستان نجف آباد دارای پیشینه قدیمی می باشد و به دوران صفوی باز می گردد . آنچه از تواریخ بر می آید موجبیت و احداث این شهر را به حدود سال 1022 هـ . ق باز می گرداند . گویا در اواخر حکومت شاه عباس صفوی کاروانی با بارهای سنگین از سکه های نقره و کالاهای دیگر که از جانب شاه عباس به جهت بارگاه حضرت علی (ع) به سوی نجف اشرف در حرکت بوده در دره وسیع ریگی ، میان دو رشته کوه ، برای استراحت توقف می کند و دیگر بر نمی خیزد . تلاش شتربانان بی اثر می ماند .

« یک روز و دو روز گذشت و اشتران همچنان خفته بودند » کاروانسالار درمانده می شود و به پایتخت خبر می دهد. « همان شب شیخ بهایی مشاور و محرم شاه ، امام خفته در نجف را به خواب دید که اشتران را آزاد کنید . سکه های نقره را همانجا خرج کنید و بنایی به نام من بسازید که چنین خواسته ام .» و بدین گونه نجف آباد در بستر زمانه متولد می شود .

شیخ بهایی نقشه و فضای مسکونی شهر و باغ های آنرا خردمندانه با شکل و نظام شهر های امروزی بنیان نهاد . با احداث هفده رشته قنات و با  برنامه ای بسیار دقیق در تقسیم آب ، برای بخشهای مختلف شهر امکان آبادانی ، فعالیت کشاورزی ،  دامداری و صنعتگری را برای ساکنان مهاجر فراهم آورد . به گونه ای که ساکنان بتوانند به اقتصادی مستقل و متکی به خود دست یابند .

 P موقعیت جغرافیایی :

منطقه نجف آباد بین طول جغرافیایی 60ً 10َ 50 و 34ً 4َ 50 و عرض جغرافیایی 46ً 7َ 32 و 21ً 16َ 32 قرار گرفته است . این منطقه از ارتفاعات دالان کوه با ارتفاعی بالغ بر 3450 متر واقع در جنوب غربی حوضه و یا در 25/10 کیلومتری جنوب شرقی دامنه شروع شده و با جهتی شرقی بطول 81 کیلومترتا حدود 5/21 کیلومتری غرب شهر اصفهان ادامه پیدا می کند . شهرنجف آباد از شمال به زیر حوضه علویجه , دهق و از شرق به فلاورجان , خمینی شهر و اصفهان و از غرب زیر حوضه فریدن و داران و از جنوب زیر حوضه لنجانات محدود می گردد و بین دو رشته کوههای شمالی و شمال غربی و جنوب و جنوب غربی محدوداست .
شهرستان نجف آباد در موقعیت جغرافیایی ۳۲ درجه و ۳۸ دقیقه شمالی عرض از خط استوا و ۵۱ درجه و ۲۱ دقیقه شرقی طول از نصف النهار گرینویچ قرار دارد. شهرستان نجف آباد با مساحت ۲۸۵۰ کیلومتر از شمال به شهرستان شاهین شهر و میمه و از شرق به شهرستانهای اصفهان و خمینی شهر ، از جنوب به شهرستان فلاورجان و از غرب به شهرستانهای تیران و کرون و فریدن محدود است
.

 P مساحت شهرستان : 2800 کیلومتر مربع  که در 30 کیلومتری غرب اصفهان واقع شده از شمال مشرف به کوهستان خشک و عاری از پوشش گیاهی و از جنوب و شرق به زمین های کشاورزی و از غرب به منطقه کرون منتهی می گردد . این شهرستان در جنوب خوانسار و میمه ، شمال لنجان و شرق فریدن واقع شده است .

 

P جمعیت کل شهرستان :   288910   نفر که از این تعداد 266284 نفر شهری و 22626 نفر روستایی می باشند .

P آب و هوا  :

نجف آباد در جلگه ای با آب و هوای معتدل گسترده شده دارای ماهیت خشک می باشد و میانگین بارش سالیانه در آن ۱۲۰ میلیمتر بوده که اصولاً در فصول سرد انجام می گیرد از جوی دارای حداکثر مطلق درجه حرارت ۳۸ درجه و حداقل مطلق ۵/۹ درجه و متوسط درجه حرارت در سال برابر ۸/۱۵ درجه می باشد.  در فصل تابستان تحت تاثیر بادهای 

  رم و خشک مناطق نیمه بیابانی   قرار  می گیرد از رطوبت بسیار کمی برخوردار است که در تابستان بر اثر هجوم توده های عظیم هوایی نابود می شود، ارتفاع این شهر از سطح دریا ۱۶۰۰ متر است.

 

P میزان بارندگی :

میزان بارندگی و رطوبت آن اندک و به علت شنی بودن جنس زمین ، آب های زیرزمینی آن در طبقات پایین قرار دارد . مزارع شهر به وسیله چاه های عمیق و نیمه عمیق آبیاری  می گردد . همچنین در سالهای اخیر کانال آب رسانی منشعب از زاینده رود توانسته حوزه زراعتی شرق را پایدار نگه دارد . درسالهای پر آبی ، باغ های بادام ، انار ، گردو ، انگور و توت آن  در استان کم نظیر است .

 

 Pمنابع آب شهرستان نجف آباد :

 شامل منابع آب سطحی و منابع آب زیر زمینی است عمده ترین منابع آب سطحی شهرستان رودخانه چشمه مرغاب , رودخانه خشک رود و دریاچه سد زاینده رود بوده و مهم‌ترین منابع آب زیر زمینی آن نیز چاهها , قناتها و چشمه ها می باشند .

 

P دین و زبان :

دین رسمی و رایج نیز تابع دین کشور ، مسلمان و شیعه دوازده امامی می باشد .
 مردم نجف آباد دارای آداب و سنن و فرهنگ خاص و تا حدودی مستقل و جدای از اصفهان می باشد ولی این تفاوت ها بیشتر به استفاده از لغات بومی خاص کاربرد دارد.
 زبان مردم شهرستان نجف اباد مانند زبان رسمی کشور فارسی میباشد.
 ولی به دلیل مهاجر پذیر بودن شهرستان از قدیم الایام و مهاجرت و سکنی گزیدن اقوام گوناگون زبانهای ترکی
لری - عربی و گرجی نیزدر این میان یافت می شود.

 

 Pتقسیمات کشوری

این شهرستان دارای دو بخش مرکزی و مهردشت و ۶ شهر به نامهای:

نجف آباد کهریزسنگ گلدشت جوزدان دهق و علویجه

و ۱۶ روستا به نامهای:

حسین آباد هسنیجه اشن خونداب علی آباد گلدره خیرآباد دماب مزرعه کوه لطف مزرعه جنت آباد رحمت آباد جلال آباد فیلور حاجی آباد نهضت آباد و همت آباد

و ۴ شهرک اقماری به نامهای:

ویلاشهر فیروزآباد امیرآباد و یزدانشهرکه تابع شهر نجف آباد می باشد.

شهر نجف آباد مرکز شهرستان می باشد.

بخش مرکزی شامل شهرهای نجف آباد کهریزسنگ ،گلدشت و جوزدان و بخش مهردشت شامل شهرهای دهق و علویجه است.

این شهرستان دارای ۴ دهستان به نامهای صادقیه و جوزدان در بخش مرکزی وحسین ابادو اشن در بخش مهردشت می باشد.

 

 

 

P مراکز تفریحی و گردشگری

سینما لاله نجف آباد خیابان امام
پارک کوهستان
واقع در شمال شهر نجف آباد
بوستان بزرگ تفریحی فیروزه
واقع در جنوب غربی شهر نجف آباد
پارک لاله و هزار گل
واقع در شرق شهر نجف آباد
پارک ملت امیرآباد
واقع در غرب نجف آباد
پارک نگین
در شهرک آزادگان واقع در شمال غربی نجف آباد
شهربازی نجف آباد
واقع در شرق شهر نجف آباد

پارک شهید کبیرزاده در ویلاشهر